Jak vybrat ten pravý kompostér? Kompostování s radostí!

Kritéria pro to, jak vybrat správný kompostér, který by odpovídal vaším potřebám je mnoho. Kompostér se vybírá podle druhu odpadu, který se bude kompostovat, podle jeho množství a podle toho, na co bude hotový kompost použit. Dále se kompostér vybírá podle možností umístění kompostéru -  tedy zahradní, nebo domácí kompostéry.

Jak zvolit tu správnou velikost kompostéru?

Velikost kompostéru zvolte podle množství odpadu, který v domácnosti vyprodukujete. Vybírá se nejen podle objemu kompostéru, ale také podle rychlosti, jakou vám kompostér kompost vyrobí. 

Zahradní kompostéry

Kompostovací sila – ohrádky

Kompostovací silo si můžete sami postavit ze dřeva, cihel nebo pletiva nebo si kompostovací silo koupit. Na trhu je velký výběr plastových, dřevěných, drátěných nebo i plechových kompostérů tohoto typu. Nejlépe do zahrady zapadne dřevěný kompostér. Časem však také podlehne procesu rozkladu. Plastové kompostéry jsou většinou odolnější, a pokud si koupíte kvalitní, vydrží vám velmi dlouho. Vybírejte ty, které jsou vyrobené z recyklovaného plastu a u kterých máte jistotu, že je materiál nezávadný.

 

Statické uzavíratelné kompostéry

V současné době se jedná o neoblíbenější a velmi rozšířený způsob kompostování. Tyto kompostéry jsou velké plastové nádoby s víkem, provzdušňovacími otvory a bočními dvířky na odebírání kompostu. Uzavřený kompostér urychluje proces kompostování, zvlášť pokud je natřený černou barvou.

Tento typ kompostéru je oblíbený především proto, že kompost není vidět a neobtěžuje okolí případným zápachem.  Výhodou je také snadné odebíraní kompostu dvířkami ve spodní části. Nevýhodou je problém s promícháváním obsahu a proto je vhodné dodržovat vhodný poměr přísad každé dávky bioodpadu, kterou do kompostéru přidáte.

 

Rotační kompostéry

Otočný kompostér není mezi českými zahrádkáři zatím příliš známý. Přitom se jedná o nejrychlejší způsob, jak si vytvořit větší množství vlastního kompostu. Otáčením se kompost promíchává a rovnoměrně rozkládá vzduch a vlhkost. Vytváří se tak ideální podmínky pro rychlé kompostování.

Kompostér se může naplnit jednorázově nebo průběžně po delší časové období. Kompost bude hotový za 4 týdny od doby, kdy se kompostér přestane plnit. U otočného kompostéru nemusí kompost přehazovat a promíchávat. Úplně postačí jednou za pár dní kompostér otočit. 

 

Kompostování v domácnostech

Vermikompostér

Vermikompostování je zpracování organického odpadu s pomocí žížal. Žížaly můžete použít k urychlení procesu kompostování i na zahradním kompostu, ideální jsou však na kompostování v domácnosti. Jedná se o žížaly hnojní nebo speciálně vyšlechtěné kalifornské žížaly. Vermikompostér můžete mít v kuchyni, na chodbě nebo třeba v garáži.  Při dodržování několika zásad kompostér nezapáchá a neláká hmyz.

Produktem vermikompostování je tekuté hnojivo a pevný kompost. Naplnění boxu kompostem trvá několik měsíců, menší množství ale můžete průběžně odebírat kdykoliv. Stejně tak tekuté hnojivo se začne ve větším množství tvořit až po několika týdnech až měsících. Kvalita vermikompostu je podstatně vyšší než běžného kompostu.

 

Elektrické kompostéry

Elektrické kompostéry zpracují kuchyňský odpad pomocí elektřiny na kompost přibližně za 2 týdny. Během procesu kompostér odpad míchá, provzdušňuje a zahřívá. Vy pouze kdykoliv přidáváte odpad a po naplnění vyprázdníte nádobu se vzniklým kompostem. O naplnění vás informuje světelný indikátor. Díky uhlíkovému filtru se nemusíte obávat zápachu.

 

 

 

 

V programovém období 2021-2027 je možné žádat o dotace v oblasti nakládání s bioodpady z operačního programu Životní prostředí. Typ podporovaných aktivit je vždy upřesněn v aktuální výzvě.