Efektivní využívání dešťové vody

Voda - občas přezdívaná jako nová ropa. Zásoby vody se stále zmenšují a tento problém se stává stále více viditelný na mnohých místech na světě. Jak s tímto rpoblémem můžeme jednoduše bojovat? nahrazením pitné vody za dešťouvou je řešení, které ušetří až 50 % denní spotřeby pitné vody. Nejen, že využívání dešťové vody je ekologické a šetrné k životnímu prostředí, určitě to ušetří i vaši peněženku. 1 litr vody v České republice stojí 8.8 haléře. A co si pod tím konktrétně představit?  Přemýšleli jste někdy například nad tím, kolik stojí průměrné ráno českého občana? Sprcha, vyčištění zubů, toaleta. Tento ranní úkon se může vyšplhat až na 3,25 koruny.

V průměru český občan spotřebuje 100 litrů vody denně. Ovšem více jak polovina celkové spotřeby může být nahrazena dešťovou vodou. Pojďme se podívat, jakým způsobem i vy můžete využívat dešťovou vodu ve vaší domácnosti.

Samozřejmostí pro využívání dešťové vody je záchytná nádoba, ze které vodu budete postupně čerpat. Zvolení správného tvaru a velikosti záchytné nádoby záleží dle vašich preferencí a finančních možností. Ovšem je důležité se řídit pár zásadami - nádoba by měla být umístěna v zemi, aby k ní neprostupovaly sluneční paprsky a nekolísala teplota, díky čemuž se zvýší životnost dešťové vody. 

Jak tedy efektivně využívat dešťovou vodu?  

Praní 

Jedna z hlavních výhod dešťové vody je její absence soli, železa a manganu, čímž je v porovnání s pitnou vodou mnohem měkčí. Tato vlastnost užitkové vody tak zaručí nižší míru výskytu vodního kamene. Měkkost vody také lépe rozpouští prací prášek a lépe odstraní skrvrny na oblečení. Výhody využívání dešťové vody tedy nespočívají pouze v úspoře pitné vody, šetření přírody, ale také šetříte samotný spotřebič a zvyšujete jeho životnost a sníží spotřebu pracího prášku. 

Splachování WC 

Splachování WC ve většině domácností tvoří jednu z nejvyšších položek v celkové spotřebě – až 27 % celkového užití vody je využito právě k tomuto účelu. Skoro třetina vody pouze na splachování? V dnešní době si jednoduše můžete nainstalovat přívodové trubky, které povedou dešťovou vodu přímo do zásobovací nádoby. Jde to efektivně a jednoduše! 

Závlaha 

Nač plýtvat vodou, když můžeme v obdobích sucha využívat nashromážděnou dešťovou vodu?  Prospěch vlastností dešťové vody jsou v tomto případě obdobné jako při praní. Minerální látky obsažené v pitné vodě mnoha rostlinám neprospívají. Některé druhy rostlin jsou dokonce tak citlivé, že by se pitnou vodou neměly být zalévany vůbec (např. rododendrony nebo azalky, kanadské borůvky). 

Údržba domácnosti a zahrady 

Mytí auta, čištění povrchů, chodníků… Dešťovou vody využijte v tom případě, že není potřeba hygienická, čistá, nezávadná voda. K daným činnostem není třeba využívání potné vody. Při provádění daných činností se doporučuje používat zařízení s filtrem, který v tomto případě slouží především k zachycení větších nečistot - listí, tráva, apod. 

 

 

  Máte zájem o zajištění dotace? Kontaktujte nás!